Zazimowanie basenu

Sezon kąpania się skończył i co z basenem w zimie? Jeżeli chcemy, żeby basen służył nam niezawodnie również w następnym sezonie, to konieczne jest właściwe jego zazimowanie. Najważniejszą rzeczą jest, by basen zazimować przed nadejściem pierwszych mrozów. W przypadku zbyt pochopnego zazimowania basenu i woda w basenie byłaby jeszcze zbyt ciepła, mogło by dochodzić do nadmiernego mnożenia się bakterii i glonów. W przypadku zbyt późnego zazimowania mróz mógłby uszkodzić basen i jego akcesoria.

Ważne, by usunąć wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni oraz z dna basenu. Basen należy oczyścić korzystając z siatki oraz odkurzacza basenowego. Konieczne jest także wyczyszczenie aparatury filtrującej. Przed zazimowaniem woda powinna mieć idealne pH i należy skontrolować ilość chloru. Po przygotowaniu wody należy rozpocząć obniżanie jej poziomu tak, by powierzchnia znajdywała się pod skimmerem i lód po zamarznięciu wody nie mógł uszkodzić dysz, przeciwprądu, oświetlenia ani pozostałych elementów basenu. Skimmer wyczyścimy tak samo jak ściany basenu na powierzchni oraz pod nią, odłączymy węże, pompę i wszystkie przewody wodne pozbawimy dokładnie wody. Do dyszy w basenie należy umieścić gumowe korki, które zabezpieczą je przed uszkodzenie w przypadku, gdyby poziom wody wskutek obwitych opadów podniósł się, to woda po zmarznięciu mogłaby uszkodzić rury prowadzące od dyszy do filtrów.

Następnie należy odłączyć pozostałe akcesoria basenowe, wydmuchać wodę z węży, wypuścić wodę z pompy oraz aparatury filtrującej. Do wody w basenie należy użyć odpowiedni środek chemiczny właściwy do zazimowania, który niedopuści do tworzenia się osadów oraz rozmnażania się glonów.

Wszystkie zdemontowane części zgromadzimy na jednym, nadającym się do ich przechowania, miejscu tak, by na wiosnę nie trzeba było szukać każdej części z osobna. Do basenu włożymy pływaki dylatacyjne, tę samą rolę spełnią butelki plastikowe napełnione piaskiem, które nie pozwolą, by zamarzła woda uszkodziła ściany basenu. Jeżeli nie ma do dyspozycji zadaszenia basenu, basen zakryjemy plandeką, by uchronić wodę od opadłych liści oraz pozostałych zanieczyszczeń.