Kryteria właściwego wyboru basenu

Jeżeli zdecydowaliście się już Państwo na postawienie basenu, to trzeba sobie uświadomić, że tylko na tym to się nie kończy. Trzeba się zastanowić nad właściwym typem basenu, kto i w jaki sposób będzie korzystał z basenu, co oczekujecie Państwo od basenu. Basen jest inwestycją długoterminową, dlatego jest ważne by nie dokonać wyboru zbyt pochopnie.

Baseny umożliwiają aktywną formę odpoczynku. Pływanie zwiększa kondycję fizyczną, przyczynia się do wzmocnienia zwłaszcza tylnych mięśni grzbietu i jest zarazem bardzo skuteczne przy obniżaniu masy ciała. Basen jest też idealnym miejscem do zużycia nadmiernej energii przez Państwa dzieci. Basen może być zarazem miejscem, które poza klasycznego pływania i zabaw dziecięcych może się zmienić na przykład w boisko sportowe w szczególności do gier z piłką jak np. wodne polo. Basen może zostać wyposażony w szeroką gamę akcesoriów funkcyjnych jak np. przeciwprąd, który stanie się dla Państwa narzędziem do treningu, albo świetnym prywatnym masażystą.

Wybór właściwego typu basenu

Najtańszymi basenami są baseny nadziemne. Baseny te są jednak rozwiązaniem tylko przejściowym i trzeba się liczyć z tym, że po pewnym okresie czasu konieczna będzie rozłąka z tym basenem, ewentualnie konieczne będzie poniesienie sporych kosztów z jego naprawą. Baseny te mają duże predyspozycje do uszkodzeń i zużycia materiałów. Argumentem na niekorzyść basenu tego rodzaju jest też to, że poprzez swoją nieładną konstrukcję naruszy wizerunek okolicy Państwa domu i otoczenia jego ogrodu.

Kolejna niemiła niespodzianka będzie na Państwa czekać przy próbie zadaszenia basenu. Baseny tego typu ogólnie zadasza się o wiele trudniej niż baseny wbudowane do ziemi. Poza tym inwestycja w zadaszenie basenu nadziemnego jest również o wiele większy, niż przy basenie wbudowanym.

Droższą, ale za to o wiele bardziej jakościową opcją są baseny wbudowane (plastikowe, szklano-ceramiczne lub foliowe). Ich żywotność jest kilkakrotnie dłuższa a koszty ewentualnych napraw są minimalne. Plusem jest także to, że baseny te można dowolnie rozbudowywać przez instalację różnych akcesoriów, jak np. reflektory, przeciwprąd, zabudowane schody itp. Jeżeli podejmiecie Państwo decyzję, by wykonać zadaszenie takiego zewnętrznego basenu, to sytuacja jest o wiele prostsza, niż w poprzednim przypadku. Do dyspozycji jest szeroka oferta serii modelowych oraz stylizacji zadaszenia.

Właściwe miejsce na basen

Kształt, pojemność i wymiary basenu uzależnione są od możliwości przestrzennych. Z tego powodu trzeba się zastanowić, gdzie dokładnie ma stanąć basen. Współczesne technologie produkcji basenów umożliwiają postawienie basenu nawet w terenie pochyłym. Baseny mogą też być tylko częściowo wbudowane do ziemi.

Wybierając idealne miejsce, w którym ma stanąć basen, należy też uwzględnić kilka technicznych szczegółów. Konieczne jest wyodrębnienie przestrzeni na zlokalizowanie technologii. Zalecane jest umieszczenie technologii w bezpośredniej bliskości basenu. Nie wolno również zapomnieć o podprowadzeniu energii elektrycznej, ewentualnie instalacji wodnej do napuszczania basenu.

Najlepiej umieścić basen na nasłonecznionym miejscu. Najlepiej na miejscu, na które promienie słoneczne spadają przez cały dzień. W takim przypadku możecie Państwo być pewni, że nie będzie konieczne ponosić kosztów ogrzewania wody w basenie. Będziecie Państwo też mogli opalać się i relaksować na materacu na wodzie w swoim basenie. Warto też pomyśleć o odrobinie cienia, w którym będzie można się schować w naprawdę upalne dni.

Wybór właściwego rozmiaru basenu

Wybór rozmiaru basenu zależy od kilku czynników: do jakich celów będzie używany basen, kto będzie korzystać z basenu, jaką przestrzeń zaplanowano w celu umieszczenia basenu zewnętrznego i jakie środki finansowe zostaną zainwestowane do wybudowania basenu.

Dużą rolę w wyborze rozmiaru basenu odgrywa prowadzony styl życia oraz ilość zaplanowanego na spędzanie przy basenie czasu. Na przykład basen o mniejszych wymiarach z zainstalowanym wbudowanym przeciwprądem zaspokoi nawet bardziej wymagającego pływaka. Jednak jeżeli chcecie Państwo korzystać z basenu razem z rodziną i dziećmi, ewentualni z krewnymi i w upalne letnie dni będziecie Państwo realizować spotkania z przyjaciółmi, to lepszym wyborem będzie basen o większych wymiarach, który będzie w pełni odpowiadał tym celom.

Wybór odpowiedniej głębokości basenu

Wybierając parametry basenu należy pamiętać o jego wystarczającej głębokości.
Zazwyczaj na naszym rynku dostępne są baseny ze standardową głębokością 1,2 lub 1,5 m. Jeżeli jednak w planie jest korzystanie z basenu przez dzieci i dorastającą młodzież lub innych miłośników skoków do wody, to idealnym rozwiązaniem jest głębokość basenu 1,5 m. Decydując się przeto na głębokość 1,2 mogą Państwo jednak liczyć się z szybszym podgrzaniem wody w basenie, a głębokość ta jest też bardziej komfortowa w przypadku, gdy mają Państwo dzieci w wieku przedszkolnym.

Wysokość słupa wody jest z reguły o 10 cm niższa, niż głębokość basenu. W celu możliwości zmiennego wyboru poziomu wody w basenie możemy Państwu zaoferować możliwość instalacji 2 skimmerów. Oba mogą zostać zainstalowane na basenie albo jeden będzie tzw. wiszący, czyli z możliwością demontażu. Umożliwia to posiadanie w basenie o głębokości 150 cm np. tylko 120 cm wody.

Właściwy kształt basenu

Współczesne materiały stosowane do produkcji w szczególności zewnętrznych basenów są na takim poziomie technologicznym, że umożliwiają produkcję basenu w niemalże każdym dowolnym kształcie. Jest zrozumiałe, że każdy styl posiada swoje plusy i minusy.

Klasyczny basen owalnego, prostokątnego czy okrągłego kształtu doceni chyba każdy, kto chce basen funkcyjny i nie jest przychylnie nastawiony do ekstrawagancji lub nowoczesnego pojęcia stylu. Z kolei baseny w kształcie np. nerki, ósemki i w innych nietradycyjnych kształtach mogą Państwu zaoferować aż zaskakująco dużą powierzchnię wody nawet w pozornie niekorzystnych warunkach przestrzennych. Taki basen może się stać perełką stylistyczną w Państwa ogrodzie.

Jednak nawet powszechne kształty można urozmaicić i nadać im wyjątkowego charakteru. Na przykład zainstalowanie schodów w lagunie, wybór innego promienia skrętu w jednym z rogów basenu lub ławeczka relaksacyjna... To wszystko i wiele innych przeróżnych wariacji potrafi zburzyć tuzinkowy wygląd klasycznego owalnego lub prostokątnego kształtu.

Niezbędne akcesoria basenowe

Wyposażenie basenu dzielimy na kilka podkategorii. Do tzw. elementów funkcjonalne zaliczamy takie wyposażenie, które nie ma wpływu na funkcjonalność basenu, ale w zasadniczym stopniu ułatwi Państwu konserwację basenu oraz uzdatnianie wody w basenie (automatyczne dozowniki, środki nie zawierające chloru, pompy cieplne).

Do kolejnej grupy akcesoriów funkcjonalnych zaliczają się elementy, których celem jest uprzyjemnienie Państwa czasu spędzonego przy basenie oraz samej kąpieli jak np. przeciwprąd, reflektory, dysze masujące itp.

Kolejną grupą akcesoriów jest wyposażenie bez konieczności instalacji. Zaliczają się do niej termometry basenowe, odkurzacze basenowe od ręcznych poprzez półautomatyczna aż po automatyczne oraz wiele innych pożytecznych elementów. Niezbędną rzeczą, która nie powinna zabraknąć przy żadnym zadaszonym basenie, jest plandeka solarna oraz plandeka zimowa.

Plandeka solarna jest przeznaczona do ochrony przed przedostaniem się nieczystości do wody w basenie oraz likwiduje straty ciepła w trakcie nocy. W dogodnych warunkach atmosferycznych częściowo podgrzewa wodę w basenie. Grubsza nieprzeźroczysta plandeka zimowa zapobiega rozmnażaniu się glonów, a w okresie wiosennym w dużym stopniu ułatwia uruchomienie basenu. Uwaga, żadna z tych plandek nie jest przeznaczona jako zabezpieczenie przed wpadnięciem do basenu.

Bezpieczna eksploatacja basenu

Plandeka jako zabezpieczenie Państwa basenu jest zupełnie niewystarczająca. W trakcie budowy lub eksploatowania basenu możemy się spotkać z całą gamą tzw. pasywnych elementów zabezpieczających. Zalicza się do nich np. poręcz zabezpieczająca lub elektroniczny czujnik poziomu wody sygnalizujący upadek do basenu. Akcesoria te służą jedynie jako środki wspomagające i w przypadku małych dzieci najlepiej wykonać zadaszenie basenu.

Przestrzeń w bezpośrednim pobliżu basenu zewnętrznego można zakwalifikować do zagrożeń dla bezpieczeństwa, o których należy pamiętać dostosowując teren w okolicach basenu.

Rynek dysponuje szeroką ofertą materiałów, które można stosownie dobrać wykonując te prace. Czy już zdecydują się Państwo na drewno, tropikalne deski tarasowe, sztuczny kamień, piaskowiec lub kostkę brukową, należy zdecydować się na materiał wystarczająco zabezpieczony antypoślizgowo. Obszar wkoło basenu za sprawą nachlapanej wody zmieni się w mgnieniu oka w niebezpieczną ślizgawkę i lepiej tego zagrożenia nie lekceważyć.

Wybór rodzaju zadaszenia basenu

Zadaszenie basenu to inwestycja niosąca ze sobą dużo bezsprzecznych korzyści: przedłużenie sezonu kąpielowego, obniżenie kosztów podgrzewania, zminimalizowanie zakresu konserwacji, a w szczególności bezpieczeństwo na zewnątrz oraz w basenie.


Bezpieczeństwo zadaszonego basenu

Bezpieczeństwo jest najważniejszym powodem dla decyzji o zadaszeniu basenu. Czołowi producenci wyposażają swoje pokrywy w wiele elementów bezpieczeństwa, które uniemożliwiają dzieciom operowanie z poszczególnymi elementami zadaszenia. Inwestycja w taki produkt jest bezsprzecznie tą najlepszą rzeczą, którą możecie Państwo uczynić w celu obniżenia zagrożeń o zwiększenia bezpieczeństwa swoich dzieci oraz zwierząt domowych w trakcie przebywania przy basenie.


Przedłużenie sezonu kąpielowego

Żeby przedłużyć sezon kąpielowy w naszych warunkach klimatycznych, które umożliwiają kąpanie się w niepodgrzewanym i niezadaszonym basenie co najwyżej przez 3 miesiące w roku, konieczny jest zakup oraz montaż zadaszenia, które przedłuży Państwa radość i przyjemność z przebywania w basenie. W wyniku zadaszenia basenu nie dochodzi do ograniczeń w eksploatacji basenu i nie dochodzi też do zasadniczego spadku temperatury wody w okresie pogorszonej pogody, przez co możliwe jest przedłużenie sezonu na kąpiel na okres od kwietnia do października.


Obniżenie kosztów związanych z eksploatacją basenu

inwestycja w dobrej jakości zadaszenie odznacza się tym, że szybko się zwróci. Na przykład zadaszenie wypełnione poliwęglanem częściowo zastępuje podgrzewanie solarne. W odróżnieniu od basenu bez zadaszenia temperatura wody jest średnio o 8°C wyższa. Obniżają się również poniesione koszty oraz skraca się czas poświęcony na konserwacje basenu oraz wody w basenie.
Dobrej jakości zadaszeniechroni zarazem przed tym, by drobnezabrudzenia takie jak popioły, pyły i kurze zanieczyszczały w dużym stopniu wodę w basenie i pogarszały w ten sposób jej jakość oraz przyczyniały się do niechcianego powstawania glonów i bakterii.

Zasady właściwej troski o basen

O każdy basen trzeba dbać. Stosowne akcesoria i elementy funkcjonalne ułatwią Państwu w dużym stopniu konserwację basenu i obniżą tym samym stopień Państwa bezpośredniego uczestniczenia w konserwacji basenu.

Czystość wody w basenie da się np. zapewnić poprzez połączenie następujących elementów, które de facto same zatroszczą się o jej konserwację: urządzenie filtrujące z pompą obiegową + dodanie środków nie zawierających chloru do wody.

Samą powierzchnię basenu konserwuje się przy pomocy odkurzacza, który usuwa z dna grubsze zanieczyszczenia. Do wyboru mają Państwo odkurzacze od ręcznych aż po wpełni zautomatyzowane, które wystarczy tylko puścić do basenu, a one samoczynnie jeżdżą i czyszczą w ten sposób basen.

Zapytaj o ofertę cenową lub poradę przy wyborze!

Information about the protection of your personal data

Wiadomość zostanie wysłana na nasz adres e-mailowy, odpowiemy Państwu najpóźniej w przeciągu 3 dni roboczych. Zazwyczaj jednak odpowiadamy do kilku godzin.