Konserwacja wody w basenie

Obecnie już nie jest konieczne napuszczanie nowej wody na początku sezonu, jeżeli w właściwy sposób zatroszczycie się Państwo o wodę z zeszłego roku, to będziecie mogli kąpać się w niej bez obaw również w następnym sezonie. Zastosowanie środków chemicznych jest jednak konieczne. Najpierw konieczne jest oczyszczenie ścian i dna basenu. Dno i ściany basenu możecie Państwo czyścić przy pomocy szczotek lub odkurzaczy ręcznych, półautomatycznych bądź automatycznych. Po oczyszczeniu dopuszcza się wodę na 10 cm od krawędzi basenu. Następnie umieszcza się urządzenie filtrujące i włącza się go.

Jakość wody do kąpania

Podstawą do zapewnienia zdatnej wody jest dokładne mierzenie jej parametrów przy użyciu testerów. Optymalne jest utrzymywanie pH wody w basenie w granicach od 6,8 do 7,4. Jeżeli pH wody spadnie pod 6,8 to należy dodać środek z oznaczeniem pH plus, jeżeli poziom pH jest wyższy niż 7,4 to stosuje się pH minus. Należy zarazem obserwować twardość wody, idealna wartość wynosi od 10 do 19 stopni. W przypadku wyższych wartości zaleca się zastosowanie stabilizatorów twardości, które usuną niepożądane minerały powodujące różne zabarwienia wody i zmętnienia.

Chemia do basenu

W trakcie sezonu stosujemy preparaty zawierające oraz niezawierające chlor. Poziom wolnego chloru oraz aktywnego tlenu można stwierdzić używając testerów papierowych. Zaletą preparatów niezawierających chlor, czyli tlenowych, jest to, że z wody nie czuć chlor i nie drażni ona oczu, ani śluzówek. Minusem z kolei może być konieczność dokładnego i regularnego dozowania preparatu oraz wyższa cena. Korzystając z preparatów zawierających chlor na początku sezonu proszę zastosować preparat z oznaczenie chlor start. W celu kolejnego uzdatniania wody w basenie proszę stosować tabletki z chlorem, maksi lub mini w zależności od wymiarów basenu.

Mętna woda w basenie

Jeżeli pomimo tego, że wartości pH oraz chloru są prawidłowe woda jest mętna, należy wyczyścić wodę przez tzw. flokulację. Do basenu dodaje się specjalny preparat do flokulacji, dzięki któremu mikroskopijne cząsteczki zaczynają się łączyć w większe objekty, które zostają następnie usunięte. Jeżeli żadna chemia, ani filtr piaskowy nie pomaga w uzyskaniu czystej wody, konieczne jest wypuszczenie wody, napuszczenie nowej wody i zaczerpnięcie opinii eksperta.

Zapytaj o ofertę cenową lub poradę przy wyborze!

Information about the protection of your personal data

Wiadomość zostanie wysłana na nasz adres e-mailowy, odpowiemy Państwu najpóźniej w przeciągu 3 dni roboczych. Zazwyczaj jednak odpowiadamy do kilku godzin.